پورن مالی چیست؟

امید دهقانی – پورن مالی (Financial Porn) اصطلاحی عامیانه است که به اطلاعات بیش از اندازه و ظاهرا مفید گفته می شود به طوری که این اطلاعات موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و اغلب موجب ضررشان می شوند.

درک پورن مالی
پورنِ مالی برای توصیف گزارش های احساسی اخبار مالی و تولیدات آن ها استفاده می شود به طوری که این گزارشات منجر به خریدهای غیرمنطقی شده و نهایتا به حساب معاملاتی و سلامت مالی سرمایه گذاران آسیب جدی وارد می کند. تمرکز رسانه ها بر شرایط کوتاه مدت موضوعات مالی، شرایط را هیجانی کرده و اجازه نمی دهند که سرمایه گذاران تصمیمات بلند مدت و هوشمندانه تری بگیرند و اغلب اوقات توانایی تصمیم گیری سرمایه گذاران را مختل می کنند.

پوشش گسترده رسانه ها، به ویژه رسانه های خبری 24 ساعته، و همینطور اینترنت و ابزارهایی که برای دنیای مالی فراهم کرده اند، باعث افزایش گسترده پورن مالی شده است. این اصطلاح نخستین بار توسط جین بریانت کوین، نویسنده حوزه مالی و برنده جایزه اِمی، استفاده شد. اغلب این محصولات و ایده ها سرمایه گذاران را در معرض ریسک های بزرگی مانند ریسک حرکت های ناخواسته بازار و همچنین ریسک فریب و کلاهبرداری، قرار می دهند.

مثال هایی از پورن مالی:
تبلیغات مداوم استراتژی هایی که کار با آنها راحت بوده و ادعا می کنند که با یک سرمایه گذاری کوچک می توانید ثروتمند شوید.
پوشش های خبری که از آخرین و بزرگترین روند یک بخش بازار می شوند.
مجله هایی با عنوان ده صندوق سرمایه گذاری که سال بعد باید مالک آن باشید.

تشخیص پورن مالی کار بسیار راحتی است. پورن مالی معمولا طوری طراحی می شود که با کلمات گمراه کننده موجب ایجاد هیجان در یک سهم خاص و ریسکی می شود، و اغلب جهت خاصی را برای معامله القا می کند. غالبا معامله گران را تشویق به معامله کرده و وقایع را بزرگنمایی می کنند. به عنوان مثال سهم خاصی را که قصد فروش آن هست، با اصطلاحاتی مانند “رشد انفجاری” و یا “استارباکس بعدی” توصیف می کنند.
پورن مالی اغلب به شکل توصیه های معاملاتی در تلوزیون، سایت های مالی، تبلیغات آنلاین و ایمیل پخش می شوند. این توصیه ها سرمایه گذاران کوچک را ترغیب می کنند که این سرمایه گذاری را مانند یک قمار کوتاه مدت در نظر بگیرند.

مشکل پورن مالی
کارشناسان می گویند که بدترین جنبه پورن مالی این است که به ندرت توصیه های کوتاه مدت می دهد. اغلب این مفهوم را پنهان کرده و نوید سود های بلند مدت می دهند، که این قضیه مسئولیت را از گردن مبلغان آن برمی دارد.
مصرف کنندگان پورن مالی اغلب مستعد پدیده ای می شوند که اقتصاد دان های رفتاری آن را تعصب یا سوگیری تایید (Confirmation Bias) می خوانند. این افراد گرایش به انتخاب اطلاعاتی دارند که باورهای آنها را تایید می کنند. حتی اگر یک تحلیل گر، تحلیل کاملا خنثی و بی طرفی از یک سهم خاص داشته باشد، برداشت این سرمایه گذاران از این تحلیل طوری است که موارد صعودی تحلیل را برجسته کرده و نتیجه می گیرند که سهم مورد نظر صعودی است.
مشکل پورن مالی وقتی وخیم تر می شود که مخبران با عاملان سهم مورد نظر با هم همکاری کنند. این مخبران به صورت تحلیل گر وارد شده و سرمایه گذاران را فریب می دهند تا سهم های بی ارزش و کوچک را به امید سود های کلان بخرند. سرمایه گذاران معمولا گول رشد های 12-18 ماهه سهم را می خورند. هرچند چیزی که این سرمایه گذاران از آن غافل می باشند این است که عاملان و مخبران این تحلیل ها، سهم های خود را در قیمت های بالا به آنها غالب خواهند کرد.

خلاصه مفاهیم
پورن مالی اصطلاحی عامیانه است که به اطلاعات بیش از اندازه و ظاهرا مفید گفته می شود که این اطلاعات موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و اغلب موجب ضررشان می شوند.
پوشش گسترده رسانه ها، به ویژه رسانه های خبری 24 ساعته، و همینطور اینترنت و ابزاری که برای دنیای مالی فراهم کرده اند، باعث افزایش گسترده پورن مالی شده است.
پورن مالی اغلب با زبان اغواگرانه خود توصیف می شود که در آن سعی می شود تا یک جهت احتمالی بازار را القا کند. در این حالت وقایع به طرز عجیبی بزرگنمایی می شوند و به سرمایه گذاران تلقین می کنند که فعالیت های معاملاتی خاص، منجر به نتیجه دلخواه آن ها خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: سندروم ملکه زنبور عسل چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *