سنوات چیست و میزان سنوات چقدر است؟

امید دهقانی – از آن جایی که همواره نگرانی های زیادی در مورد حقوق کارگران وجود داشته و این قشر جز اقشار کم درآمد و با امکانات رفاهی ضعیف به حساب می آمده اند، به جهت حمایت و برخورداری از شرایط بهتر کارگران در جامعه، سعی در ایجاد تسهیلاتی برای آن ها می شود تا از این جهت مشکلات مالی که به دلیل پايين بودن حقوق این افراد زحمت کش ایجاد می شود، جبران گردد. از جمله این موارد می توان به سنوات ، حق مسکن، اولاد، خوار و بار و … اشاره نمود. در این مقاله با تمرکز روی سنوات٬ این مورد را به بحث خواهیم نشست.

سنوات چيست:

سنوات که با نام های مزایای اتمام کار، مزایای اتمام خدمت و حق سنوات گفته می شود با ختم یا فسخ قرارداد به کارگر تعلق می گیرد و کارفرما ملزم به پرداخت آن می باشد.

کارفرما می تواند در پایان هر سال به همراه عیدی و پاداش کارمندان خود ، حق سنوات آنها را نیز پرداخت کند و یا اینکه حق سنوات کارمندان را نزد خود نگه داشته و هنگام بازنشستگی یا قطع همکاری پرداخت کند .

سنوات مبلغی است که با جنبه حمایتی که دارد از طرف شورای عالی کار، به طور ماهیانه و یا سالیانه به کارگران تعلق می گیرد. البته این مورد به کارگرانی اعطا می گردد که بیشتر از یک سال به صورت رسمی و یا غیر رسمی (قرارداد رسمی داشته باشند و یا حتی نداشته باشند) مشغول باشند.

البته منظور از یک سال کاری دقیقا برابر ۱۲ ماه برای مدت زمان کاری کارگر می باشد و چنان چه فردی در وسط سال مشغول به کار گردد، با تمام شدن شدن سال مشمول این قانون نمی گردد.

به عنوان مثال اگر فردی در آذر ماه سال ۱۳۹۸طی قرار داد به صورت دائمی و یا موقت به کار مشغول شود، در آذر ماه ۱۳۹۹ مشمول اخذ پایه سنوات خواهد شد.

تعلق سنوات به کارگران غیر رسمی:

میزان سنوات برای یک سال برابر با آخرین حقوق دریافتی فرد می باشد و یا اگر به هر دلیل حقوق فرد بر اساس قانون کار پرداخت نشده باشد، سنوات بر اساس قانون کار محاسبه و در صورتی که شخص کمتر از یک سال کار کرده باشد نیز به اندازه میزان کارکردش سنوات محاسبه می شود .

برای کارکنان ساعتی و پاره وقت سنوات و هم چنین عیدی بر اساس میانگین دریافتی آنان در آخرین 90 روز کاری محاسبه می گردد.

اعطای سنوات به کارگران غیر رسمی (قرار داد موقت) نیز طبق بخش نامه ای از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۲ ابلاغ گردید تا از این جهت تفاوتی بین کارگران رسمی و غیر رسمی توسط کار فرمایان نباشد (پیش از این سال، کارگران غیر رسمی مشمول دریافت این مورد نبودند).

پرداخت سنوات از این سال به بعد بر مبنای سابقه کار می باشد و ارتباطی با مدت زمان قرار داد ندارد.

سنوات کارگران شرکت های خدماتی و پیمان کاری:

هم چنین کارگرانی که در شرکت های پیمان کاری و یا خدماتی مشغول به کار هستند نیز مشمول پایه سنوات می باشند. به عبارتی هر چند که هر ساله پیمان کار عوض می گردد ولی این موضوع کارگران آن شرکت را از دریافت پایه سنوات منع ننموده و پیمان کار جدید موظف است که پایه سنوات سال قبلی که در شرکت حضور نداشته است را نیز پرداخت نماید.

این مورد هم چنین در سایر کسب و کار ها نیز موضوعیت دارد یعنی به طور کلی تعویض و جایگزینی کارفرما ارتباطی به پرداخت سـنوات نخواهد داشت و در هر حال کارفرمای فعلی می بایست در صورتی که کارفرمای قبلی آن را تسویه نکرده، نسبت به پرداخت آن به کارگران اقدام نماید.

میزان پایه سنوات:

شورای عالی کار هر ساله پایه سنوات و هم چنین حداقل حقوق کارگران را تصویب نموده و اعلام می نماید. پایه سنوات به صورت روزانه اعلام می گردد که برای تعیین میزان آن در ماه بایستی در ۳۰ ضرب گردد.

به عنوان مثال پایه سنوات مصوب در سال ۱۳۹۶ هزار و هفتصد تومان در روز بود که برای محاسبه سنوات دریافتی در ماه با ضرب آن در عدد ۳۰ میزان پنجاه و یک هزار تومان به عنوان سنوات ماهانه روی حداقل حقوق دریافت می شد.

البته لازم به ذکر است که سـنوات پرداختی ممکن است به صورت ماهانه یا چند ماه یک بار و یا در پایان سال به کارگر پرداخت گردد. هم چنین لازم به ذکر است که پایه سـنوات اعلام شده از سوی شورای عالی کار به صورت سالانه افزایش می یابد.

وجه تمایز پایه سنـوات و حق سـنوات:

ذکر این نکته نیز مهم است که بین پایه سـنوات و حق سـنوات ( که به آن سنوات خدمت و یا مزایا و پاداش اتمام کار نیز گفته می شود) تفاوت وجود دارد و در غالب اوقات با هم اشتباه گرفته می شوند.

پایه سـنوات که در توضیحات پیشین روی آن صحبت شد، میزانی بود که به حداقل پایه حقوق افراد کارگر مشغول در کارگاه ها و یا کسب و کارهای دارای تقسیم بندی مشاغل اضافه شده و به صورت ماهیانه و یا در آخر سال به کارگر اعطا می شد.

اما حق سنوات، کمک هزینه ای است که میزان آن برابر پایه حقوق کارگر بوده و در پایان سال تقدیم کارگران (رسمی و غیر رسمی) می شود. البته در این مورد نیز کارگرانی که دارای سابقه کاری یک ساله باشند و یا به مدت یک سال پایه سـنوات دریافت کرده باشند مشمول دریافت این مهم خواهند شد.

در صورت عدم پرداخت پایه سـنوات توسط کار فرما چه باید کرد؟

هر چند که امید است تمامی کار فرمایان نسبت به رعایت حق و حقوق کارگران کمال مراعات را داشته باشند، لیکن در صورتی که کار فرمایی از پرداخت پایه سنوات شانه خالی نماید، کارگر می تواند با طرح دعوی خود علیه کارفرما در اداره کار شکایت خود را نسبت به این مهم مطرح نماید.

بعد از صدور و قطعی گردیدن رای توسط اداره کار نیز چنان چه کارفرما مجددا از پرداخت داوطلبانه پایه سنوات اجتناب نماید، رای صادره به اجرای احکام دادگستری ارجاع داده می شود.

مطلب مرتبط:
قرارداد آتی چیست و چه کاربردی دارد؟

یک دیدگاه دربارهٔ «سنوات چیست و میزان سنوات چقدر است؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *