بزرگ‌ترین استارت‌آپ‌های یونیکورن جهان

امید دهقانی – استارت‌آپ‌های موفق که به ارزشی پیش از یک میلیارد دلار دست پیدا می‌کنند و یونیکورن می‌شوند از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار هستند. این استارت‌آپ‌ها احتمالا آینده راشکل خواهند داد و جهان را به شکلی نوینی تنظیم خواهند کرد.

در گزارشی که وبسایت CBinsights از استارتاپ های یونیکورن در سراسر دنیا منتشر کرده است، 393 استارتاپ یونیکورن همراه با ارزشگذاری استارتاپ‌ها ارائه شده است. این شرکت‌ها مجموعا بیش از 1.2 تریلیون دلار ارزش‌گذاری می‌شوند.

در تصویر زیر نقشه بازار استارتاپ های یونیکورن بر اساس حوزه فعالیت قابل مشاهده است.

نقشه بازار استارتاپ‌های یونیکورن

برترین حوزه‌ها

بزرگترین حوزه فعالیت در این بررسی، حوزه فین تک یا فناوری های مالی است که 12% از کل استارتاپ های یونیکورن را شامل می‌شود. حوزه های «تجارت الکترونیک و فروش مستقیم»، «نرم افزارها و خدمات اینترنتی» و «هوش مصنوعی» با 11% در رتبه بعدی قرار دارند.

ارزشمندترین یونیکورن ها

ارزشمندترین استارتاپ حال حاضر جهان، کمپانی چینی Bytedance است که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. این شرکت در سرمایه گذاری سافت بانک در نوامبر 2018، 75میلیارد دلار ارزشگذاری شد.

سرویس تاکسی اینترنتی چینی Didi Chuxing (با 56 میلیارد دلار ارزش)، شرکت تولید کننده سیگار الکترونیکی JUUL Labs (با 50 میلیارد دلار ارزش)، استارتاپ ارائه فضای کاری اشتراکی WeWork (با 47 میلیارد دلار ارزش) و پلتفرم اجاره اقامتگاه  Airbnb (با 29 میلیارد دلار) در رده های بعدی باارزش‌ترین استارتاپ‌ها قرار دارند.

توزیع ارزشگذاری یونیکورن ها

21 کمپانی اول فهرست (5% از کل یونیکورن‌ها) در دسته دکاکورن (ارزش بیش 10 میلیارددلار) قرار می‌گیرند.31% کل استارتاپ‌های یونیکورن، دقیقا 1 میلیارد دلار ارزشگذاری شده‌اند که نشان دهنده اهمیت این رقم در رشد استارتاپ‌هاست.

توزیع جغرافیایی

کشور ایالات متحده امریکا با 49% سهم در استارتاپ‌های یونیکورن، با اختلاف موفق ترین کشور در حوزه کارآفرینی است. چین با 24% سهم در جایگاه دوم قرار دارد و بریتانیا و هند با حدود 5% سهم جایگاه سوم و چهارم را در اختیار دارند.

مطلب مرتبط:
۱۰۰ مدیر عامل برتر دنیا در سال ۲۰۱۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *