کامپیوترهای کوانتومی ارزهای دیجیتال را نابود می‌کنند؟

امید دهقانی – طی روزهای اخیر با انتشار مقاله ای از سوی دانشمندان گوگل مبنی بر استیلا در حوزه کوانتومی و ساخت کامپیوترهای کوانتومی به طوری که موفق شده اند محاسبات پیچیده ای که قویترین کامپیوتر حال حاضر دنیا در طول 10000 سال انجام می دهد را در کمتر از 4 دقیقه انجام دهند، موجب برانگیخته شدن واکنش ها و نگرانی های بسیاری در حوزه های مختلف به ویژه حوزه کریپتو و رمزارزها شده است.

با ظهور و گسترش این نوع کامپیوترها نه تنها حملات %51 (که مهاجمین با تسلط بر اکثریت محاسبات شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را دستکاری کنند) دور از انتظار نیست بلکه به گفته کارشناسان رمزگذاری شبکه های موجود مانند بیتکوین میتواند در کمتر از 1 روز شکسته شود و این بدین معناست که اطلاعات، اموال و ارزهای ثبت شده در شبکه کاملا در معرض افشا، دستکاری و سرقت قرار خواهند گرفت.

کارشناسان معتقدند که رمزنگاری های فراکوانتوم که در مقابل کامپیوترهای این چنینی مقاوم باشند از ملزومات حیاتی حوزه رمزارزها خواهد بود وگرنه میبایست منتظر فجایع نه تنها مالی بلکه اطلاعاتی فراوانی در این حوزه بود.

گفتنی است گرچه ساخت و دسترسی به کامپیوترهای کوانتومی برای اکثریت افراد غیر ممکن است اما بسیاری شرکتها از جمله گوگل، آمازون و مایکروسافت و همچنین دولتهای کشورهایی چون چین، آمریکا و کره شمالی که خود حامی و سازمان دهنده حملات سایبری هستند، اگر هم تابحال چنین کامپیوترهایی نساخته باشند قطعا در حال ساخت آن هستند.

همچنین با انتشار خبر موفقیت گوگل مبنی بر ساخت کامپیوترهای کوانتومی شاهد سقوط کم سابقه ارزهای دیجیتال در روزهای اخیر بوده‌ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *